Zdravie 10. dubna 2018   11:21  |  redakce

Princ Phillip dostal nový kĺb v 96-tich rokoch. Nikdy nie je neskoro, tvrdia lekári

Britský princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II. / tasr/ap
Svet šokovala minulý týždeň správa, že britský princ Phillip sa vo veku 96 rokov podrobil operácii, pri ktorej mu vymenili bedrový kĺb. Lekári však tvrdia, že nejde o nič nezvyčajné a na podobný zákrok nikdy nie je neskoro.

Podľa odborníkov si práveže budeme musieť zvyknúť na to, že podobné operácie budú stále častejšie. Predlžuje sa totiž vek dožitia a ľudia majú právo na kvalitný a aktívny život aj vo vysokom veku. 

Podobnú operáciu ako Phillip podstúpila vo februári aj 95-ročná Irene Davidsonová. A hoci Phillip sa ešte zotavuje v nemocnici, Irene sa už vracia k normálnemu životu. “Ešte stále sa musím hýbať pomaly a neponáhlať sa. Ale pred operáciou som cítila stálu bolesť a už som nemohla ísť ani na prechádzky,” hovorí Irene pre Daily Mail. 

Aj podľa Irene si jej príbuzní mysleli, že je na operáciu príliš stará. “Je to celkom bežný omyl. Iba v Británii sa ročne urobí 80 000 takýchto zákrokov a z nich až 800 je u pacientov starších ako 90 rokov. V najbližšom období očakávame, že táto skupina sa bude ešte rozrastať,” hovorí chirurg Andrew Manktelow.

Témy: operácia
Ďalšie články
Reklama
Reklama