Zdravie 11. února 2018   15:20  |  Lubo Sulko

Týchto 6 “zlých” potravín, vám môže pomôcť

Pivo môže byť aj liek. / unsplash.com/natashakapur
Nie všetky potraviny, ktoré považujme za škodlivé také sú aj v malých množstvách. Prinášame vám prehľad šiestich jedál a nápojov, ktoré sú považované za "zlé", ale môžu vám prospieť.

1. Whisky 

Áno, nadmerné pitie alkoholu určite nie je zdravé. Ale ak si s mierou doprajete dobrú whisky môže to pre vás znamenať určité zdravotné benefity. Panák whisky z času na čas podľa expertov pomôže na udržanie dobrej nálady a dodržiavanie dietného plánu. Navyše antioxidanty vo whisky pomáhajú bojovať s rakovinou a chorobami srdca.

 

2. Horká čokoláda

Mnohí ľudia čokoládu považujú za hriech v diéte. Pravda je však taká, že horká čokoláda obsahuje veľa antioxidantov, ktoré sú prospešné. Vedecká štúdia navyše ukázala, že ľudia, ktorí denne zjedia malú čokoládu majú o 11% znížené riziko infarktu a až o 23% nižšie riziko mŕtvice. 

 

3. Donuty

Tak toto naozaj nie je diétne jedlo. Podľa odborníkov však ľudia, ktorí prejdú na drastickú diétu a úplne vynechajú donuty alebo podobné sladkosti s vyššou pravdepodobnosťou v diéte zlyhajú. Neznamená to však, že máte donuty jesť každý deň. 

 

4. Pivo

Toto poteší najmä mužov. Nová štúdia publikovaná v Scientific Reports totiž ukázala, že mierna konzumácia piva pomáha v boji s vysokým tlakom a cukrovkou. Takisto vám môže pomôcť pri zhadzovaní kilogramov navyše. 

 

5. Sladké zemiaky

Napríklad batáty sú bohaté na vitamín A a C a takisto obsahujú veľa vlákniny. Najlepšie však bude ak si ich uvaríte alebo upečiete. Pri smažení by sa do nich totiž dostali látky, ktoré už také zdrasvé niesú. 

 

6. Steak

Aspoň dvakrát do mesiaca si môžete dopriať poriadny steak. Jedna štúdia tvrdí, že 75 gramov hovädzieho mäsa je pre vaše srdce rovnako prospešné ako keď prestanete fajčiť.

Témy: jedlo
Ďalšie články
Reklama
Reklama